RT Chimera - шаблон joomla Новости

 

سومین پنل سمپوزیوم «اکنون، ما و شریعتی» با عنوان «عرفانِ رهایی­‌بخش» با مدیریت علی قاسمی و با حضور آقایان حبیب‌الله پیمان، امیر رضایی و عباس منوچهری برگزار شد. در ادامه گزیده سخنان و تصاویر این پنل ارائه می‌شود.

 

دکتر حبیب الله پیمان

  • ایشان ضمن برشمردن اصول اساسی و عناصر الهیات رهایی بخش امریکای لاتین، استدلال کرد که میراث اندیشه شریعتی در چارچوب اندیشه الهیات رهایی بخش میگنجد.
  • دکتر پیمان میراث اندیشه شریعتی را دارای پایه های اصلی برای بازسازی الهیات رهایی بخش سازگار با دوران کنونی می داند که باید با رجوع به اندیشه های نخشب، اقبال و تامل فلسفی عمیق تر بازسازی شود.

آقای امیر رضایی:

  • با واکاوی اندیشه سید جمال الدین اسد آبادی و اقبال و شریعتی به عناصر مشترکی برمیخوریم. این متفکران دارای خط سیر تفکر واحدی هستند و بازسازی تفکر نوشریعتی را در این راستا ممکن می باشد.
  • هسته اصلی تفکر نوشریعتی، عرفان رهایی بخش میباشد که با تاکید بر مولفه های اندیشه شریعتی از جمله بازگشت به خویشتن، اصلاح دین، عقلانیت در روشنگری، جهت گیری بر ضد استعمار و استحمار و استکبار تاکید بر عرفان- برابری-آزادی  ممکن خواهد بود.

دکتر عباس منوچهری

  • ایشان با بازگشت به تعریف پیشا مدرن از سیاست به مثابه ی مدنی و امور وابسته به شهر و شهروندان، شریعتی را متفکری کاملا سیاسی دانست که به این معنای اصیل از سیاست باورمند بوده است. شریعتی با نظر داشت به این معنا از سیاست معمنای زندگی خوب و مدنی ترین مفهوم یعنی مردم یا ناس را محور اندیشه خود قرار داده است.
  • منوچهری توضیح داد که عرفان به مثابه ی نحوه ایی از فهم است که از نظر شریعتی عرفان یعنی مخاطبت سخن الهی و سپس تفکر در امتداد عقل قدسی. همچنین شریعتی عرفان اصیل را صرفا عرفان مدنی میداند و عرفان مدنی به آن معنا ست که ارتباط با خدا و کمال انسان جز از طریق ایثار در راه مردم ممکن نیست.

photo 2017-11-22 20-39-55

photo 2017-11-22 20-40-09