RT Chimera - шаблон joomla Новости

درباره چهلمین یادمان

اكنون، شما و شريعتیِ نامجاز!

keyhan-shariatiاحسان شریعتی ـ تا هنگامی که سمپوزیوم «اكنون، ما و شريعتی» (برغم داشتن مجوز رسمی از «فرمان‌داری»)، در عمل اجازهٔ برگزاری نیافته، «ما» در حال و مرحلهٔ تعلیق، چندی تعویق، اندی تعطیل، و بناگزیر در مرزِ مجاز و نامجاز بسرمی‌بریم. و البته در این ایام، نشریهٔ مجازی که مردم می‌توانند هر روز بر کیوسک‌های شهر بینند، همانی‌است که در آن، زیر عکس شریعتی، اندیشه و راه وی مورد «مهرورزی» قرار گرفته است! به‌هر روی، موقعیت پیش‌آمده نشان می‌دهد که شرایط امکان گفتمان «نوشریعتی» هنوز فراهم نیآمده است؛ زیرا و ازجمله و از همه موانع مهم‌تر، این واقعیت که یادِ شریعتی چنان زنده و ماندگار است، کنش و واکنش، مهر و کین می‌آفریند، که خودِ وی «اجازهٔ» نوبازسازی را به «ما» نمی‌دهد!

ادامه مطلب...

تكليف نامشخص شریعتی

AMahmoudabadiعظیم محمودآبادی ـ چهار دهه بعد از مرگش انگار هنوز هم حرف‌هايي براي گفتن دارد؛ حتي بيشتر از زماني كه در قيد حيات بود و پشت تريبون «ارشاد» مي‌ايستاد و سخنراني‌هاي آتشين مي‌كرد. سخنراني‌هايي كه از پيچ شميران ايراد مي‌شد اما پس‌لرزه‌هايش كاخ‌هاي سعد آباد و نياوران را مي‌لرزاند. اما داستان او بعد از انقلاب پيچيده‌تر هم شد. گويي در طول چهار دهه گذشته هنوز تكليف شريعتي در صحنه رسمي سياست مشخص نيست. از طرفي نمي‌توانند شأن معلمي او را براي انقلاب انكار كنند و از طرف ديگر تاب تكرار برخي سخنان او را ندارند. تئوريزه كردن انقلاب با آموزه‌هاي اسلامي و قهرمانان شيعي توسط او را مي‌پسندند، خرده‌گيري‌هايش بر برخي جريان‌هاي مذهبي را نه.

ادامه مطلب...

نظام به معلم نهضت اجازه نمی دهد!

mZalمحسن زال ـ رفتار مراجع مسئول در لغو بی هنگام سمپوزیوم شریعتی غیر مسئولانه وتحقیر آمیز است و به همین نسبت نیز وهن دانشگاه . بنا بر این بعد از پرسش هایی از این دست که چرا لحظه آخر بایست مراسم لغو شود و چرا حتی دانشگاهی که زیر نظارت دولتی است که ادعاهایی کلان دارد هم این گونه تن به لجن مال کردن قانون وحیثیت دانشگاه میسپارند ، پرسش پسینی مطرح است که چرا شریعتی هنوز حساسیت بر انگیز است؟درسنتی که شریعتی نقطه عطفی در آن است طیفی به چشم میخورد که یک سرش همسایه روحانیت است و سر دیگرش به نفی روحانیت میرسد.حکومت شاید طیفی که با روحانیت مماشات میکند را تحمل کند ولی حتی میانه طیف را نیز تحمل نمیکند، خوانش حکومتی از شریعتی ناموفق بوده است بنا بر این خوانشی از شریعتی که او را در تقابل با گفتمان غالب و همین طور متصدیان آن قرار میدهد هنوز جان دارد و نفس میکشد از این روست که به راحتی تحمل نیز نمی شود.

ادامه مطلب...

زنده ممنوع

مهدی سلیمانیه ـ چهل سال گذشته است و شریعتی، همچنان “ممنوع” است. به “حسینیه ارشاد” راهش نمی‌دهند. در دانشگاه نظام هم جوابش می‌کنند. پیش از اینان هم همین بود: نه در دانشگاه جای داشت، نه در ارشاد، نه در مسجد، نه در مدرسه. ممنوعی مطرود. سالهاست که نامش را بر مکان‌ها میگذارند تا ممنوعیتش را انکار کنند. ذکرش می‌کنند اما از “ذکر”ش (یادآوری‌ش) می‌ترسند. پیش از این چهل سال هم داستانش چنین بود: می‌خواستند نامش بماند اما لجن‌مالش کنند. به مصلحت دچارش کنند. باشد اما نباشد. چرا؟ چون انکارش ممکن نبود و نیست. چون در جایی نفس می‌کشد که از دسترس قدرت‌ها خارج است. در قلب جامعه. پس باید باشد و نباشد. اما او از هر چه “باید” است، از هر چه حصار است، بیزار است.
(در معنای ِ ممنوعیت ِ آشنای مراسم ِ شریعتی)

ادامه مطلب...

اخراج معلم انقلاب از دانشگاه نظام

آرمان ذاکری ـ برای او تازگی ندارد، اخراج از دانشگاه؛ یک بار دیگر هم رخ داده بود؛ در انتهای دهه 40؛ ابتدا از دانشگاه مشهد اخراجش کردند و به تهرانش فرستاتند؛ به حسینیه ارشاد آمد و ظرف کمتر از سه سال، به چنان جریان اجتماعی قدرتمندی بدل شد که راهی جز تعطیل حسینیه و زندانی کردن شریعتی برایشان باقی نمانده بود. 18 ماه سلول انفرادی پاداش «استراتژی آگاهی بخشی» بود. استراتژی آگاهی بخشی که وقتی بازجوی ساواک از او پرسیده بود آیا به هنگام دستگیری اسلحه هم به همراه داشتی، پاسخ داده بود «بله، یک عدد خودکار بیک». حالا برای چندین بار از دانشگاه اخراج شده است؛ اخراج معلم انقلاب از دانشگاه نظام.

ادامه مطلب...

شریعتی: صفحه‌ی ممنوعه‌ی انقلاب

 محسن حسام مظاهری ـ چهل سال از درگذشت شریعتی ـ که بی‌تردید یکی از نمادها و رهبران انقلاب اسلامی بود ـ می‌گذرد، اما او هنوز در روایت رسمی جمهوری اسلامی غایب و حتی مطرود است. خردادها و بهمن‌ها می‌آیند و می‌روند و هیچ تصویری از معلم انقلاب در خیابان‌ها و رسانه‌ها دیده نمی‌شود. سازمان‌های عریض و طویل رسانه‌ای، تاکنون هیچ فیلم و مستندی درباره‌ی او تولید نکرده‌اند و در زمانه‌ی فربه‌شدن روزافزون تشیع سیاسی، هیچ ارجاعی به او که مروج این گفتمان بود، دیده نمی‌شود. شریعتی صفحه‌ی ممنوعه‌ی تاریخ انقلاب است. با سطرهایی که نوشته شده‌اند، اما خوانده نمی‌شوند.

ادامه مطلب...

Now, We, and Shari’ati

“Now, We, and Shari’ati” is the title chosen for a symposium to be held in Summer 2017 in Tehran, Iran coinciding with the fortieth commemoration of Ali Shariati the late Iranian thinker. The notion of “Now” refers to the “contemporariness” of Shari’ati’s thought, our time and social context. “We” refers to those who are preoccupied by the challenges faced by different generations and various trials and tribulations of life in contemporary Iran and try to share their horizon with that of Shari’ati when facing the challenges of present time.

ادامه مطلب...

اعلانٌ عن مؤتمرٍ علميّ بعنوان (نحن وشريعتي في الزمن الراهن)

 (نحن وشريعتي في الزمن الراهن) هو عنوانُ مؤتمرٍ علميٍّ سيُقام في بداية فصل الصيف القادم تزامناً مع الذكرى الأربعين لرحيل شريعتي. إنّ لفظة (الراهن) في العنوان تشير إلى الزمان والمكان، وإن المقصود من الـ(نحن) هو كلّ من يحمل هموم زمانه، وكذلك كلّ من تشترك آفاقه الفكريّة مع آفاق شريعتي، ويحاول تقديم الحلول للمعضلات التي يعيش معها في زمانه الراهن. لقد كان شريعتي مفكّراً ناقداً ومجدداً، ووظّف جهوده الفكريّة كافة، وأمضى حياته الشخصيّة كلّها في سبيل جرّ (الواقعيات) و(الحقائق) لحلبة التساؤل والنقد، وبذل جهوداً مضنية للإجابة على التساؤلات التي طرحها، وطرح الحلول والبدائل المناسبة واللافتة للشباب ولكلّ الذين حملوا همومه من الذين عاصروه.

ادامه مطلب...

اعلامیهٔ برگزاریِ سمپوزیوم «اکنون، ما و شریعتی»

«اکنون، ما و شریعتی»، عنوانی است که برای همایش علمی در تابستان در چهلمین یادمانِ شریعتی انتخاب شده است. مقوله «اکنون» به زمانه و زمینه اشاره دارد و منظور از «ما» همه کسانی‌اند که دغدغهٔ مسائل زمانه خود را دارند، و همچنین آنان که از طریق امتزاج افق خود با افق شریعتی سعی در مواجهه با معضلات و مسائل زمانه خود دارند.

 

ادامه مطلب...