RT Chimera - шаблон joomla Новости

معرفی یادمان‌ها

« متن» شريعتي گمشده ماست (بررسی منحنی سیر برگزاری مراسم‌های سالگرد شریعتی)

عکس: صبا طاهریان - اعتمادچهل سال مراسم بزرگداشت شریعتی در گفت و گوی سیدحسین موسوی با سوسن شریعتی: ٤٠ سال از مرگ دكتر می‌گذرد، علی شریعتی روشنفكری كه بیش از ٤٤ سال زندگی نكرد، اما در طول حیات كوتاهش در زمان‌های سخت متلاطم، آن چنان ردی از خود بر تاریخ گذاشت كه به دشواری بتوان دست كم در میان روشنفكران ایرانی چهره‌ای چون او را یافت كه اینچنین به همه تحولات سیاسی و اجتماعی پس از خودش در ایران گره خورده باشد و كماكان پر ارجاع‌ترین و پر مخاطب‌ترین چهره در میان روشنفكران ایرانی محسوب شود. در طول تمام این سال‌ها چهره‌های متعدد و متنوعی از شریعتی در اذهان مخاطبان و منتقدان او نقش بسته و این تصاویر خود تاكنون بارها دگرگون شده‌اند و به مثابه دماسنج یا میزان الحراره‌ای از تحولات سیاسی و اجتماعی ایران عمل كرده‌اند.

ادامه مطلب...

بزرگداشت دکتر علی شریعتی در بیروت (چهلمین روز درگذشت)

به مناسبت چهلمین روز شهادت دکتر علی شریعتی مراسمی در بیروت و با دعوت نامه 18 گروه انقلابی برگزار شد. در مقدمه مجمع بزرگداشت شریعتی ضمن اشاره به طرز شهادت و خاکسپاری شریعتی و همچنین ممانعت و خرابکاری در جهت جلوگیری از برگزاری مراسم در سالن اجتماعات یونسکو در بیروت، گزارش می‌دهد که این مراسم با تلاش‌های سازمان‌های انقلابی و امام موسی صدر در سالن اجتماعات "عاملیه" به طرز جالب و شورانگیزی برگزار شد. در این گزارش نام سازمان‌های برگزار کننده نیز ذکر می‌‌شود:*حرکت المحرومین لبنان *جبهه آزادیبخش اریتره * جنبش ملی آزادیبخش *نیروهای العاصفه (بخش نظامی فتح) *گروههای مقاومت لبنان (امل) *نهضت آزادی ایران و... . دیگر سازمانهایی که از طرفداران و دوستان دکتر شریعتی بوده اند.

ادامه مطلب...

میعاد با علی (یادواره‌ی شانزدهمین سالگرد شهادت)

یادواره‌ی شانزدهمین سالگرد شهادت دکتر علی شریعتی با عنوان «میعاد با علی» به کوشش حسن یوسفی اشکوری در سال 1372 به چاپ رسیده است. این کتاب که در 295 صفحه تنظیم شده، شامل یک مقدمه با عنوان «حدیث نامکرر شریعتی» به قلم یوسفی اشکوری و مقالات، خاطرات، اشعار و اسناد دیگری است. «شریعتی از زبان خودش»، «فرم و محتوا در حرکت شریعتی (رنسانس فکری یا رنسانس ایدئولوژیک)»، «تکلیف انقلاب عقل مزدور و وجدان معذب»، «بررسی تطبیقی دیدگاه‌های روش‌شناختی ابن‌خلدون و شریعتی»، «اسلام ابوذری در منظر شریعتی»، «تبعیدی ربذه»، «خاطرات»، «اقبال و شریعتی: همسفران طریق حقیقت»،‌«وظایف و بایسته‌های روشنفکر مسلمان امروز»، «سیمای دکتر علی شریعتی به روایت اسناد لانه جاسوسی آمریکا»،‌ «سرمایه‌داری نوین و نزاع علم و ایدئولوژی» و «فهرست عناوین پیشنهادی برای تحقیق» دیگر قسمت‌های این کتاب هستند.

ادامه مطلب...

یازدهمین یادواره هجرت و شهادت

یازدهمین یادواره با عنوان، هجرت و شهادت دکترعلی شریعتی، در تابستان سال 1367 منتشرشد. این یادواره شامل مقالاتی از محسن بابایی، امیر رضایی، حسین مدرس، محمد ملکی و حسن یوسفی اشکوری است. یادواره‌ی یازدهم با مقاله‌ای از محسن بابایی با عنوان " انکه قلم توتمش بود" اغاز میشود. در این مقاله نویسنده به نقد اثار دکتر شریعتی از منظر ادبیات پرداخته است. بابایی ضمن اشاره به قدرت هنری و بصورت محدود‌تری بعد ادبی اثار دکتر، اثار وی را به سه نوع تقسیم میکند. 1-اثار مکتوب 2-سخنرانی‌ها یی که با نظارت دکتر منتشر شده‌اند و 3- متن سخنرانی هایی که پس از شهادت دکتر منتشر شده اند....

ادامه مطلب...

ما و غرب

این یادنامه با گفتارهایی پیرامون ماهیت تمدن غرب و برخورد ایرانیان با آن به کوشش حسینیه ارشاد و به مناسبت 20 اُمین سال‌یاد شهادت دکتر علی شریعتی منتشر گردید. گردآورندگان این یادنامه‌ی 344 صفحه‌ای، آقایان حسن یوسفی اشکوری، سعید درودی و علیرضا بختیاری می‌باشند. ایشان در مقدمه‌ی یادنامه خاطرنشان می‌سازند که 3 سؤال محوری را با اساتید و صاحب‌نظران در میان گذاشته‌اند: 1) غرب چگونه غرب شد و ماهیت تمدنِ غرب چیست؟ 2) برخورد نوگرایان ایرانی بویژه نوگرایان دینی با غرب چگونه بوده است؟ و3) شما چه ارزیابی نقادانه‌ای نسبت به برخورد با غرب تا کنون دارید و چه چشم‌انداز یا رویکردی را پیش‌بینی یا پیشنهاد می‌کنید؟

ادامه مطلب...

یادنامه یکمین سالگرد هجرت و شهادت ابوذر زمان

یادنامه یکمین سالگرد هجرت و شهادت ابوذر زمان ( 26 اریبهشت ماه 1356 و 29 خرداد ماه 1356 ) استاد دکتر علی شریعتی عنوان مجموعه مقالات و سروده هایی در رثای دکتر شریعتی‌ست ( در 200 صفحه ) که در خرداد 1357 توسط جمعی از دوستداران دکتر علی شریعتی منتشر گردیده.آغازگر این یادنامه مقدمه‌ای‌ست تحت عنوان « چرا یـــادنـــامه ؟ » و پس از آن « سالنامۀ زندگی و آثار دکتر علی شریعتی » خواننده را به نوشته های اصلی می رساند که عبارتند از :....

ادامه مطلب...

ویژه‌نامه‌ی یکمین سالگرد شهادت دکتر علی شریعتی

با گذشت یک سال از شهادت دکتر شریعتی و با فروکش کردن تب و تاب آغازین اعلامیه‌هایی که در داخل و خارج از کشور در سوگ و فقدانِ اوصادر گردید، اکنون زمانِ آن رسیده بود تا میراثِ شهید و پیامِ او در پس از شهادت‌اش، دیگربار با صدایی رسا به گوش همگان برسد. ضروری می‌نمود تا به دور از غلیان عواطف و احساسات-اما همچنان با زنده نگه داشتن داغ از دست دادنش- راه او، تبیین و ترسیم گردد. از همین رو، یادنامه‌ای با عنوان "ویژه‌نامه‌ی یکمین سالگرد" در 217 صفحه، به قلم دوستان و شاگردانش و با رویکردی تحلیلی منتشر گردید تا پرونده‌ی اثرگذاری اندیشه شریعتی، در حالیکه تنها چنرماه به پیروزی انقلاب و جای‌نشانیِ نهاد با نهضت مانده بود، وارد مرحله‌ی جدیدی از حیات خود شود.

ادامه مطلب...

اربعین شریعتی در بیروت

 یادنامۀ اربعین دکتر شریعتی در بیروت توسط انتشارات امامت-مشهد منتشر گردید. به روایت یادنامه فوق 5000 نفر یاد مجاهد شهید دکتر علی شریعتی را گرامی داشتند. کمیتۀ بین المللی بزرگداشت روز شهادت مجاهد شهید علی شریعتی، جلسه تاریخی خود را روز یکشنبه 29 شعبان 1397 برار با 14/8/1977 در سالن رشیدِ مدرسۀ عاملیه در بیروت برگزار کرد.سازمانها و جمعیت‌های دعوت شده و شرکت کننده در این بزرگداشت عبارت بودند از: حرکت المحرومین، جنبش آزادی بخش فلسطین (فتح) ، سازمان افواج مقاومت لبنانی (امل)....

ادامه مطلب...

یادنامه‌ی شهید جاوید

در این یادنامه می‌خوانیم: "زندگینامه‌ی دکتر علی شریعتی"، "بیانیه نهضت آزادی ایران در مورد شهادت دکتر"، " گزارش هجرت و شهادت ابوذر زمان"، "دستخط علی در 24 اردیبهشت 56"، "آخرین نامه‌ی دکتر به پدرشان در 26 اردیبهشت 56"، "انعکاس خبر شهادت علی"، اعلامیه‌های متعددی که در ایران درباره‌ی شهادت دکتر صادر شده‌اند که از آن جمله می‌توان به "نامه‌ی مهندس بازرگان به استاد محمدتقی شریعتی"، "مراسم ختم دکتر در مشهد"، "مراسم شب هفت"، "اعلامیه‌ی مجاهدین راستین"، "اعلامیه‌ای از دانشجویان دانشگاه"، "اعلامیه علی‌اصغر حاج سید جوادی"، "اعلامیه کانون نویسندگان ایران"....

ادامه مطلب...

دکتر شریعتی، شهید دوباره

 «دکتر شریعتی، شهید دوباره» عنوان مجموعه مقالاتی است از زنده‌یاد دکتر کاظم سامی که در سومین سالگرد هجرت و شهادت شریعتی (1359) توسط دفتر انتشارات و تبلیغات جاما تنظیم و منتشر شده است. این یادنامه حاوی شش مقاله است که عناوین آن‌ها به ترتیب عبارتند از: «انتخاب شهادت»، «چه باید کرد؟ جهاد»، «سیمایی از دکتر علی شریعتی»، «رنسانس اسلامی از سیدجمال تا شریعتی»، «دکتر شریعتی ـ شهید دوباره»، «دکتر شریعتی در مکتب». مقالات مذکور جملگی متن سخنرانی‌های زنده‌یاد کاظم سامی در مناسبت‌های مختلف یادمان شریعتی است. نخستین مقاله، «انتخاب شهادت»، متن سخنان موجز سامی در سومین روز شهادت شریعتی در منزل شریعتی است؛ همچنان که مقاله‌ی بعدی نیز متن سخنان کوتاه سامی در مراسم هفتم شهادت شریعتی در منزل وی است.

ادامه مطلب...

یادواره‌ی شهید علی شریعتی

 «یادواره‌ی شهید علی شریعتی» عنوان کتابی است که در 94 صفحه توسط انتشارات رسول منتشر شده است. کتاب فاقد تاریخ نشر است، اما بر اساس قراین موجود در سال‌های آغازین انقلاب و به فاصله‌ی اندکی از شهادت شریعتی تدوین و منتشر شده است. چهار فصل این کتاب عبارتند از: «زندگینامه‌ی مجاهد شهدی علی شریعتی»؛ «گزارش هجرت و شهادت ابوذر زمان»؛ «تحلیلی از دکتر شریعتی درباره‌ی انقلاب سفید»؛ «گزارشی از بیروت، اربعین شریعتی».

ادامه مطلب...

با دکتر تنهای مزینان

«با دکتر تنهای مزینان» عنوان یادنامه‌ای است که به کوشش علی میرمیرانی در نوزدهمین سالگرد شهادت شریعتی نگاشته و در قالب یک کتابچه 32 صفحه‌ای منتشر شده است. مطالب این یادنامه با بیانی ادبی و بث‌الشکوی‌گونه عمدتاً خطاب به شریعتی و مخاطبان او تهیه شده‌اند. نویسنده در غالب متن‌ها شریعتی یا مخاطبان وی را خطاب قرار داده و کوشیده با پیوند دادن مسائل زمانه به فقدان شریعتی، نقد خود را بر وضع موجود بیان کند. «با دکتر مزینان»، «آی هم‌کلاسی‌ها»، «خطیب آشنا»، «هفده‌ساله‌ها»، «با سه قطره خون دانشگاه»، «ای نسل خوب و خسته»، «آری این چنین است برادر»، «یادش بخیر دانشجو!»، «باید راحت گفت...» عناوین نوشته‌های کوتاه این یادنامه است.

ادامه مطلب...

شهید شاهد

نشریه انجمن اسلامی دانشجویان حوزه‌ی اُکلاهاما وابسته به انجمن اسلامی دانشجویان در آمریکا و کانادا و اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانشجویان در اروپا: در این یادنامه می‌خوانیم: دو یادداشت با عناوین «سوره‌ی قدر» و «تکیه به مذهب» به قلم شهید دکتر علی شریعتی، «آخرین نامه‌ی دکتر به پدرش»، «پیام آیت‌الله خمینی در جواب به تلگراف‌های واصله»، «نگاهی به زندگی شریعتی» (اطلاعیه‌ای که پس از شهادت دکتر علی شریعتی بوسیله‌ی انجمن اسلامی دانشجویان اکلاهاما منتشر و در سطح ایالت و حوزه‌های اطراف پخش گردید)، «خورشید خاوری»(متنی که در مراسم شب چهلم شهادت دکتر شریعتی در مشهد توسط یکی از برادران قرائت گردید)، «شهید شاهد» به قلم اکبر د.، «شریعتی منادی انسان‌ها» به قلم «فاطمه»، و «چریک پیر»، شعری به قلم م.آزرم.

ادامه مطلب...